top

Archiwum

Kto i ile zapłaci za zakaz chowu kur niosek w klatkach?


Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poleca lekturę artykułu:"Ekonomiczne konsekwencje wprowadzenia przez UE zakazu stosowania klatek wzbogaconych dla kur niosek", opublikowanego w czasopiśmie Polskie Drobiarstwo Nr 9/2008.

Artykuł autorstwa dr Petera van Horne pochodzi z miesięcznika "World Poultry" (2008) Vol. 24, nr 2, str. 18-20. Zawiera wyliczenia holenderskiego Instytutu Badań Ekonomiki Rolnictwa LEI.

Wprowadzenie w krajach Unii Europejskiej w 2012 r. zakazu chowu kur w dotychczasowych typach klatek z pewnością spowoduje ekonomiczne konsekwencje. Czy skala tych konsekwencji będzie duża? Czy koszty wprowadzenia nowych typów klatek lub alternatywnych technologii chowu kur niosek będą takie same w każdym z krajów UE?

Instytut Badań Ekonomiki Rolnictwa LEI w Wageningen przeprowadził na zlecenie holenderskiego Ministra Rolnictwa odpowiednie badania, obejmujące koszty produkcji jaj w różnych systemach utrzymania kur niosek i ocenił możliwy wpływ wprowadzanych zmian na rynek jaj spożywczych i produktów z jaj w UE i na świecie.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwróciła się do "Polskiego Drobiarstwa" z prośbą o publikację polskiego tłumaczenia tego artykułu, uważając, że jest to niezwykle ważna publikacja, zawierająca argumenty do wykorzystania w ramach dyskusji toczącej się w Polsce i w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Zapraszamy Państwa do uważnego przeczytania tej ciekawej publikacji.

powrót