top

Archiwum

Parlament poparł zmiany w kierunku wsparcia rynku drobiu i jaj przez UE


W dniu 6 kwietnia br. odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu nad zgłoszonym przez Komisję projektem zmian następujących przepisów: rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2771/75 w sprawie wspólnej organizacji rynku jaj; rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2777/75 w sprawie wspólnej organizacji rynku mięsa drobiowego.

Parlamentarzyści w przeważającej części poparli projekt poszerzenia rekompensat nie tylko dla bezpośrednio dotkniętych przez wirusa ptasiej grypy, ale również na tych producentów, którzy ucierpieli w związku z poważnymi zakłóceniami na rynku drobiu i jaj. Parlament zaapelował również o przeprowadzenie kampanii informacyjnej skierowanej na przywrócenie zaufania wśród konsumentów.

Propozycja zaakceptowana przez Parlament zostanie teraz przekazana Radzie ds. Rolnictwa, która zajmie się nią na najbliższym posiedzeniu 25 kwietnia br. Oczekuje się, że ministrowie rolnictwa państw członkowskich podejmą szybką decyzję, tak że najprawdopodobniej rozporządzenie wejdzie w życie w pierwszej połowie maja br.

na podst. informacji FAMMU/FAPA z dnia 7 kwietnia 2006 r. powrót