top

Aktualności

Jeszcze ostrożniej z antybiotykami – konferencja PROHEALTH


Odpowiedzialne stosowanie antybiotyków w leczeniu zwierząt ma takie same cele jak ograniczanie antybiotykoterapii w leczeniu ludzi. Chodzi między innymi  o przeciwdziałanie powstawaniu szczepów bakterii odpornych na antybiotyki, a wiec o to, aby leki te jak najdłużej utrzymywały swoją skuteczność. Konferencja PROHEALTH promowała hasło „Jeden świat – jedna medycyna – jedno zdrowie”. Jest to koncepcja Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) , która odnosi się do ochrony zdrowia człowieka przy współdziałaniu ochrony zdrowia zwierząt i uwzględnianiu wpływu środowiska na ludzi i zwierzęta.  

W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, od ponad dziesięciu lat nie można stosować antybiotyków jako dodatków paszowych do stymulowania wzrostu drobiu. Dla  bezpieczeństwa konsumentów oraz dla zapewnienia przestrzegania przepisów substancje stosowane do karmienia drobiu są regularnie sprawdzane w ramach Planu Urzędowej Kontroli Pasz. Inspekcja Weterynaryjna stwierdza coraz mniej przypadków obecności środków niedozwolonych w paszach. W 2014 roku taka sytuacja zdarzyła się w 95 przypadkach, a w 2015 roku już tylko w 66. Ten sukces – zdaniem przedstawicieli Głównego Lekarza Weterynarii obecnych na konferencji PROHEALTH, która pod koniec czerwca odbyła się w podwarszawskiej Jachrance – ma swoje źródła w rosnącej świadomości branży drobiarskiej, a także w nowych inwestycjach i wprowadzanych systemach bioasekuracji. Od trzech lat monitorowana jest także woda przeznaczona do pojenia drobiu. W zeszłym roku nieco ponad trzy i pół procent pobranych próbek okazało się zanieczyszczonych antybiotykami.

Mimo praktycznego wyeliminowania antybiotyków z pasz i wody dla drobiu substancje te są ciągle ważnym tematem rozmów przedstawicieli branży drobiarskiej i lekarzy weterynarii. Zdarza się bowiem, że drób, podobnie jak ludzie, choruje na skutek zakażeń bakteryjnych, które trzeba leczyć antybiotykami przepisywanymi przez lekarzy weterynarii. Na konferencji PROHEALTH zorganizowanej przez warszawską SGGW naukowcy i praktycy dyskutowali o tym w jaki sposób stosować terapię antybiotykami w sposób najbardziej odpowiedzialny. Wielu uczestników konferencji, w tym Rafał Ratajczak, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, zgodziło się z zasadą „tak mało jak można, tak wiele jak trzeba” propagowaną przez Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych.  

Obszerniejszą relację z konferencji PROHEALTH można będzie znaleźć w sierpniowym numerze „Polskiego Drobiarstwa”.

powrót