top

Aktualności

Rosja zamierza wprowadzić ograniczenia w produkcji mięsa drobiowego


Pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji ds. Rolnictwa i Żywności rosyjskiej Rady Federacji, Sergei Lisowski twierdzi, że Rosja powinna limitować produkcję mięsa drobiowego ponieważ nadpodaż na rynku wewnętrznym może doprowadzić do drastycznego spadku cen. Lisowskiego wspierają niektórzy producenci oraz eksperci zajmujący się rolnictwem. Paradoksalnie, twierdzą oni jednak, że poziom produkcji mięsa w Rosji osiągnął granicę, której przekroczenie nie jest już możliwe.

Według oficjalnych danych, produkcja mięsa drobiowego, po pierwszym półroczu, wzrosła w Rosji o 4,9 proc. w porównaniu z takim samym okresem roku 2015. Tym samym produkcja do czerwca osiągnęła wartość 1,9 miliona ton, co oznacza wzrost o 100 tys. ton.

Wprowadzenie ograniczeń w produkcji mięsa drobiowego ma być, według pomysłodawców, chwilowe. Nadzieję na poprawę sytuacji ma dać eksport, który nie rozwija się jednak w zadowalającym producentów tempie. Zdaniem rosyjskich ekspertów trudności eksportowe są związane przede wszystkim z sytuacją geopolityczną oraz brakiem doświadczeń producentów w promowaniu rosyjskiego mięsa drobiowego na rynkach zagranicznych.

powrót