top

Aktualności

Indie dążą do trzykrotnego zwiększenia produkcji jaj


Indie, jeden z największych producentów jaj na świecie, wprowadzają rządowy program pomocy dla ferm.  Władze indyjskie chcą w ten sposób zwiększyć produkcję jaj, aby przeciwdziałać niedoborowi ważnych substancji odżywczych w diecie mieszkańców (czworo na pięcioro indyjskich dzieci ma niewłaściwą dietę lub jest niedożywione).

Intensywną promocję spożywania jaj w Indiach prowadzi minister rolnictwa tego kraju Radha Mohan Singh. Zdaniem ministra w działania marketingowe na rzecz dobrodziejstw płynących ze spożywania jaj włączeni zostaną lekarze, specjaliści od żywienia, naukowcy, instytuty matki i dziecka, a także branża drobiu i jaj oraz politycy.

Według oficjalnych danych dostępność jaj na mieszkańca w Indiach wynosi tylko 63 jaja rocznie. Tymczasem tamtejszy instytut żywienia zaleca, aby spożycie wynosiło minimum 180 jaj na mieszkańca w ciągu roku. W oficjalnych wypowiedziach ministra rolnictwa nie pojawiają się jakiekolwiek informacje dotyczące ewentualnych planów importu jaj do Indii.

Komentarz KIPDiP:

Dramatyczny brak jaj w Indiach i w wielu innych regionach świata w silny sposób kontrastuje z informacjami dotyczącymi wymuszeń w zmianach sposobu chowu kurek nieśnych z chowu klatkowego na alternatywny (piszemy o tym poniżej w odniesieniu do Ameryki Łacińskiej). Działania lobby ekologicznego mogą doprowadzić do silnej podwyżki cen jaj i ograniczenia ich podaży. Wydaje się, że subiektywnie rozumiana i  nieudowodniona naukowo „przyjazność dla zwierząt” może okazać się przyczyną powiększającą problem niedożywienia i głodu na świecie.  

powrót