top

Aktualności

Znany angielski producent jaj przestrzega przed chowem wolnowybiegowym


„W sposób zdecydowany doradzam wszystkim producentom jaj, aby trzymali się z dala od chowu wolnowybiegowego. To może zakończyć się katastrofą” – powiedział John Campbell, prezes angielskiej firmy Glenrath Farms podczas  dorocznej konferencji branży producentów i dystrybutorów jaj w  Miami Beach na Florydzie.

Słowa Johna Campbella są o tyle istotne, że firma Glenrath Farms, jeden z najbardziej znanych producentów jaj w Wielkiej Brytanii, większość swoich jaj pozyskuje właśnie z systemu wolnowybiegowego. Glenrath Farms dostarcza do brytyjskich sklepów około półtora miliona jaj dziennie.

Pytany o szczegóły dotyczące swojego ostrzeżenia przed wolnowybiegowym chowem, w kontekście zaangażowania firmy w taki system, prezes Campbell wyjaśniał, że jaja z wolnego wybiegu pozwalają przedsiębiorstwu zarabiać „sporo” pieniędzy. Obawy Campbella budzą jednak zagrożenia związane z chowem wolnowybiegowym oraz rosnące koszty. Wśród zagrożeń najważniejszy jego zdaniem jest ogromny wzrost ryzyka chorób oraz wystawienie kur na działanie pasożytów. Rosnące koszty natomiast są związane przede wszystkim z większym zapotrzebowaniem na pracę oraz wzrostem kosztów ogólnych.

Przypomnijmy, że ze względu na presję wielkich sieci sprzedaży 60 procent brytyjskiej produkcji jaj to jaja z systemów alternatywnych (bezklatkowych). Przewiduje się, że w najbliższych kilku latach niemal cała produkcja jaj w Anglii będzie opierała się na systemach alternatywnych.

powrót