top

Aktualności

Konkurencja dla polskich producentów drobiu w Europie


Największy rosyjski producent drobiu i pasz, koncern  Cherkizovo, otrzymał niezbędne zgody i autoryzacje dotyczące eksportu mięsa drobiowego na rynek Unii Europejskiej. Stosowny unijny dokument stwierdzający spełnienie norm sanitarnych i weterynaryjnych wydano dla zakładu Vasilyevskaya, który należy do koncernu. Wejście grupy Cherkizovo na europejski rynek może stanowić bardzo duże wyzwanie dla polskich producentów drobiu.

Przedstawiciele rosyjskiej firmy nie ukrywają zadowolenia z uzyskania europejskiego certyfikatu. Twierdzą, że rynek unijny jest jednym z priorytetów dla rozwoju grupy. Europejskie zezwolenie gwarantuje także swobodny dostęp do rynku południowoafrykańskiego.

Przypomnijmy, że Polska – największy producent mięsa drobiowego w Europie – swoją pozycję zawdzięcza konkurencyjności cenowej. Po wejściu grupy Cherkizovo na rynek europejski nasi producenci mogą poczuć presję ponieważ z analizy wyników finansowych rosyjskiego koncernu wynika, że Cherkizovo kilogram drobiu sprzedaje średnio w cenie 1.46 usd (około 5,66 pln) co jest ceną zdecydowanie niższą (o około 25 procent) niż średnia europejska - 1.75 eur (około 7.54 pln).

powrót