top

Aktualności

Brexit korzystny dla angielskich producentów jaj? A może to PR przeciwko polskim producentom?


Sondaże opinii publicznej w Wielkiej Brytanii pokazują, że Brytyjczycy kupując żywność przetworzoną chcą mieć pewność, że przy jej produkcji używano rodzimych jaj jako składników. Organizacje producentów jaj interpretują te sondaże jako zapowiedź wzrostu popytu na jaja pochodzące z Wysp.

Cytowany przez brytyjskie media branżowe Ian Jones, szef  British Lion Egg Producers uważa, że następstwem referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest większa dbałość Brytyjczyków o miejsce pochodzenia i produkcji żywności. Jego zdaniem dotyczy to szczególnie jaj.

Komentarz KIPDiP:

Artykuły w branżowych mediach  o sondażach przypisujących Brytyjczykom rosnący „patriotyzm zakupowy” są konstruowane w ten sposób, że oprócz wyników lokalnego badania opinii publicznej pojawiają się w nich informacje o niedawnym przypadku wykrycia salmonelli w partii  jaj z  Polski. Takie zestawienie dwóch różnych informacji może budzić wątpliwości, co do prawdziwych intencji brytyjskich organizacji producentów jaj. Można się zastanawiać, czy brytyjscy producenci zestawiając „patriotyzm zakupowy” z jednostkowym przypadkiem salmonelli nie próbują w sposób nieuczciwy osłabiać pozycji podmiotów eksportujących jaja z Polski do Wielkiej Brytanii.

powrót