top

Aktualności

Mączki mięsno-kostne znów będą mogły być używane do karmienia drobiu


„Mączki mięsno-kostne prawdopodobnie wrócą do karmienia w ciągu dwóch lat” – powiedziała wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewa Lech podczas posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Lech sprecyzowała, że stosowanie maczek będzie możliwe prawdopodobnie w roku 2017 lub w roku 2018.

Według minister Ewy Lech istnieje „nadzieja, a nawet pewność”, że w najbliższych latach „mączki mięsno-kostne będą dopuszczone do stosowania krzyżowego, czyli na przykład maczki pochodzące ze świń będą mogły być skarmiane u drobiu”. Zdaniem pani minister „w tej chwili problem polega tylko na tym, że nie ma dobrze określonych metod badawczych, które pozwalałby na gatunkowe rozróżnianie” mączek czyli precyzyjne określenie z jakiego gatunku zwierząt pochodzi dana mączka.

Przypomnijmy, że mączki mięsno-kostne miały duże znaczenie w żywieniu drobiu jako źródło łatwo przyswajalnego białka. Zniesienie zakazu na ich stosowanie powinno bardzo pozytywnie wpłynąć na sektor drobiarski. Zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych obowiązuje od 1 listopada 2003 roku.

powrót