top

Aktualności

Ceny drobiu spadną na poczatku 2017 roku?


Jeśli polski rynek mięsa drobiowego będzie zachowywał się podobnie jak amerykański to  pierwszy kwartał 2017 roku może przynieść spadki cen. Taką prognozę można postawić na podstawie analizy produkcji piskląt i jaj wylęgowych.

Produkcja piskląt i  jaj wylęgowych jest w Stanach Zjednoczonych szczególnie uważnie obserwowana przez kupców działających w imieniu sieci handlowych i restauracyjnych. Kiedy liczba nałożonych jaj i produkcja piskląt wykazuje tendencje wzrostowe hurtowi kupcy mięsa wstrzymują negocjowanie długoterminowych kontraktów wychodząc z założenia, że mięso drobiowe wkrótce będzie tańsze. Według Matta Beesona, założyciela i szefa firmy konsultingowej Beeson & Associates, która zajmuje się analizą rynku drobiu, postępowanie kupców hurtowych ma swoje uzasadnienie historyczne. Beeson przytacza przeszłe dane, które potwierdzają odwrotnie proporcjonalną zależność między nakładami jaj a ceną mięsa drobiowego. Zgodnie z tymi analizami 3 procentowy wzrost jaj poddanych inkubacji w danym roku powinien doprowadzić do nawet 7 procentowego spadku cen mięsa w pierwszym kwartale roku kolejnego.

Przytoczone dane dotyczą oczywiście rynku amerykańskiego. Jeśli miałyby one w jakiś sposób sprawdzić się na rynku polskim to pierwszy kwartał przyszłego roku może być dla producentów mięsa brojlerów dość przykry. Przypomnijmy, że w tym roku – jak dotąd – liczba nałożonych jaj jest o prawie 8 procent wyższa od liczby, którą obserwowaliśmy w roku minionym. Do końca października 2016 roku poddano inkubacji 1 mld 18 mln jaj czyli aż o 84 mln jaj więcej niż w porównywalnym okresie roku 2015.

powrót