top

Aktualności

Grypa ptaków. Kontrowersje wokół wolnowybiegowej i ekologicznej produkcji jaj.


Grypa ptaków podważa zaufanie konsumentów do wolnowybiegowych i ekologicznych metod produkcji jaj. Po decyzjach władz weterynaryjnych w wielu europejskich krajach drób nie może przebywać na zewnątrz. Producenci mogą jednak w dalszym ciągu oznaczać jaja jako ekologiczne i wolnowybiegowe. Rodzi to protesty wielu konsumentów.

W Wielkiej Brytanii rozgorzała dyskusja dotycząca słuszności znakowania jaj w warunkach ptasiej grypy. Wielu konsumentów podnosi argument, że w obecnej sytuacji stosowanie oznaczeń ekologicznych i wolnowybiegowych jest nieuczciwe. W tym kontekście podkreśla się wyższą cenę jaj wolnowybiegowych. Pojawiają się także głosy o nieprzystosowaniu wielu ferm alternatywnych do sytuacji, w której ptaków nie można wypuszczać na zewnątrz, co rodzi obawy o dobrostan tych zwierząt.

Oficjalny zakaz wypuszczania drobiu poza budynki obowiązuje w Anglii, Walii oraz Szkocji. Zalecenia dotyczące trzymania drobiu wewnątrz wydała Holandia. Kolejne, podobne decyzje dotyczące innych państw, spodziewane są w najbliższych dniach. Jaja pojawiające się w sprzedaży w dalszym ciągu będą jednak oznaczane jako ekologiczne lub wolnowybiegowe mimo, że ptaki będą trzymane w budynkach.

powrót