top

Aktualności

Myć czy nie myć? Pytanie o surowe mięso drobiowe.


Mycie surowego mięsa drobiowego może przynieść więcej szkód niż pożytku – wynika z nowej kampanii dotyczącej bezpieczeństwa żywności, którą prowadzi agencja dbająca o bezpieczeństwo żywności w Szkocji, Food Standards Scotland (FSS).

Szkocka Agencja Standardów Żywnościowych twierdzi,  że najczęstszą przyczyną zatruć związanych z żywnością jest Campylobacter. Bakteria ta dość powszechnie występuje w surowym mięsie, zwłaszcza drobiowym. Campylobacter  ginie, i tym samym przestaje być w jakikolwiek sposób groźny, po ugotowaniu lub usmażeniu mięsa. Kluczowy wydaje się jednak sposób przygotowania posiłku. Dlatego osoby przygotowujące mięso powinny bardzo dokładnie myć blaty robocze, aby bakteria nie przedostawała się na inne produkty żywnościowe. Ważne jest także wielokrotne mycie rąk, szczególnie po kontakcie z surowym drobiem.

Pracownicy FSS twierdzą też, że ze względu na śmiercionośną dla większości szkodliwych mikroorganizmów temperaturę nie jest konieczne mycie mięsa drobiowego przed jego przygotowaniem. Mycie mięsa może bowiem spowodować rozsiewanie bakterii.

powrót