top

Aktualności

Możliwe powody spadku cen mięsa drobiowego w Europie


Średnioroczne ceny mięsa drobiowego w Unii Europejskiej są na najniższym poziomie od 2011 roku. W skali ostatnich 12 miesięcy, porównując początek grudnia 2015 roku do początku grudnia tego roku, ceny obniżyły się o 2,4 proc. – wynika z danych Komisji Europejskiej, które przeanalizowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Przyczyn presji na spadek cen można szukać w rosnącym imporcie. Od stycznia do końca października zaimportowano do Unii Europejskiej o 4,6 proc. więcej mięsa drobiowego niż w takim samym okresie roku ubiegłego. Co ważne, import odbywał się głównie z krajów, w których ceny drobiu były istotnie niższe niż w Europie. Przykładem może być największy europejski dostawca - Brazylia, która odpowiada za ponad 55 proc. unijnego importu, a która ma ceny niższe o ponad 30 proc. od średniej europejskiej.  Istotnym, importowym czynnikiem, który być może wpływa na ceny w Europie jest także handel  z Ukrainą.  W tym kontekście warto zauważyć, że mimo, że jeszcze trzy lata temu import z Ukrainy był praktycznie zerowy dzisiaj ten kraj jest trzecim co do wielkości dostarczycielem mięsa drobiowego do Wspólnoty.

Cenom w Europie nie pozwala także rosnąć produkcja wewnętrzna. Zgodnie z informacjami Komisji Europejskiej ubój drobiu wzrósł na naszym kontynencie (EU28, w okresie wrzesień 2015 – wrzesień 2016) o 5,6 proc. Największe wzrosty odnotowano w Irlandii - 14,4 proc. oraz Polsce 13,9 proc. Irlandia jest niewielkim producentem drobiu, a Polska największym w Europie. Dlatego tak duży wzrost ubojów w Polsce wygląda interesująco w zestawieniu z innymi czołowymi producentami. We Francji (drugi producent w UE) liczba ubojów spadła o 2,6 proc., a w Wielkiej Brytanii (trzeci producent w UE) wzrosła o 3,7 proc.

powrót