top

Aktualności

Europejski eksport drobiu niemile widziany w RPA


Związki zawodowe pracowników drobiarstwa w RPA naciskają na tamtejszy rząd, aby wprowadził ograniczenia importowe oraz cła antytampingowe na mięso drobiowe z Unii Europejskiej. W razie braku reakcji rządzących związkowcy zapowiadają manifestacje uliczne. RPA jest postrzegane przez polskich eksporterów drobiu jako jeden z najbardziej obiecujących rynków.

Protesty związkowców rozpoczęły się po tym jak Rainbow Chicken, największy producent drobiu w RPA ogłosił, że sprzedał 15 ze swoich 25 ferm. Wcześniej, jedna z wielkich rodzinnych ferm, sprzedająca pod marką Mike’s Chickens, wycofała się z biznesu zwalniając ponad 1000 pracowników. Zdarzenia te spowodowały, że pracownicy drobiarstwa obawiają się o swoje miejsca pracy.

Według Południowoafrykańskiego Zrzeszenia Producentów Drobiu, RPA zaimportowało z Unii Europejskiej w ostatnim roku około 530 tysięcy ton mięsa drobiowego. Tymczasem zgodnie z danymi afrykańskich związków zawodowych import z Europy pokrywa około 30 – 35 procent zapotrzebowania rynku w RPA na mięso drobiowe i podroby.

powrót