top

Aktualności

Amerykańskie jaja pojadą do Korei


Państwo, które ma jedne z najniższych cen jaj na świecie – Stany Zjednoczone - chce pomóc krajowi z jednymi z najwyższych cen – Korei Południowej. Amerykański Departament Rolnictwa prowadzi rozmowy z władzami Korei dotyczące dopuszczenia amerykańskich producentów jaj do tamtejszego rynku. Otwarcie chłonnego koreańskiego rynku będzie ważnym wydarzeniem dla producentów jaj w USA, którzy mają obecnie duże kłopoty z powodu niskich cen na rynku wewnętrznym.

Zgodnie z komunikatem rzecznika amerykańskiego ministerstwa rolnictwa rozmowy między USA i Koreą dotyczą "technicznych aspektów zapewnienia amerykańskim producentom dostępu do płynnego rynku koreańskiego”. Rzecznik nie podał planowanej daty, od której rozpoczną się amerykańskie dostawy do Korei.

Od czasu wybuchu epidemii grypy ptaków w Korei Południowej podaż jaj spadła o około 30 procent w wyniku masowych likwidacji stad. Jedno jajo w Korei kosztuje w przeliczeniu na złote, w handlu detalicznym, 93 grosze. Cena będzie prawdopodobnie rosła, bo w Korei niebawem wypada jedno z huczniej świętowanych wydarzeń czyli księżycowy Nowy Rok.

Amerykańscy producenci jaj od kilkunastu miesięcy narzekają na złą sytuację na rynku. Największe firmy sektora jaj (np.: Cal-Main Foods) raportują wyniki sprzedaży, które wartościowo są gorsze nawet o połowę od porównywalnych wyników w poprzednich okresach.

powrót