top

Aktualności

Trzydzieści ognisk grypy ptaków.


Pojawiły się dwa nowe, potwierdzone ogniska grypy ptaków w Polsce. Tym razem w województwach dolnośląskim i małopolskim. Oznacza to, że liczba województw, na terenie których stwierdzono obecność choroby wśród drobiu hodowlanego, zwiększyła się do sześciu.

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że dwudzieste dziewiąte ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 193 sztuki drobiu (kury) położonym w  miejscowości Kudowa Zdrój (gmina Kudowa Zdrój, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 11 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach. Miejscowość Kudowa Zdrój znajduje się w odległości około 1 km od granicy polsko-czeskiej. Obszary ustanowione w związku ze stwierdzeniem w/w ogniska wychodzą poza teren powiatu kłodzkiego na terytorium Republiki Czech.

Trzydzieste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 52 sztuki drobiu (różne gatunki) i innych ptaków (gołębie) położonym w Krakowie  (województwo małopolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 11 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.

powrót