top

Aktualności

Jaja z Australii i USA z bezcłowym dostępem do rynku koreańskiego


Australia jest drugim, po Stanach Zjednoczonych krajem, którego producenci jaj mogą korzystać z silnego popytu i wysokich cen w Korei Południowej.  W następstwie grypy ptaków w Korei brakuje około 150 milionów jaj tygodniowo.

Australijczycy liczą, że wygrają z Amerykanami potyczkę o przychylność koreańskiego konsumenta. Źródłem sukcesu ma być kolor skorupek jaj. W Stanach Zjednoczonych produkuje się niemal wyłącznie jaja białe, a w Korei popularniejsze są  jaja brązowe czyli takie, jakie oferują producenci z Australii.  

Działanie rolniczych i weterynaryjnych władz amerykańskich i australijskich powinno być wzorem dla wielu państw europejskich. Ciągły monitoring sytuacji na świecie i szybkie reagowanie na pojawiające się szanse prowadzą do istotnego i odczuwalnego przez producentów wsparcia. Szczególnie ważne w tym kontekście wydaje się być wsparcie instytucjonalne agend rządowych w uzyskaniu samego dostępu do rynku.

Przypomnijmy, że od czasu wybuchu epidemii grypy ptaków w Korei Południowej podaż jaj spadła o około 30 procent w wyniku masowych likwidacji stad. Jedno jajo w Korei kosztuje w przeliczeniu na złote, w handlu detalicznym, około 93-95 groszy. Cena będzie prawdopodobnie rosła, bo w Korei niebawem wypada jedno z huczniej świętowanych wydarzeń czyli księżycowy Nowy Rok.

powrót