top

Aktualności

Drób zawyża inflację w RPA. To istotna informacja dla Europy.


Republika Południowej Afryki opublikowała oficjalnie informacje o inflacji w tym kraju za rok 2016. Wzrost cen przekroczył prognozy, za co głównie odpowiadają rosnące ceny żywności, a szczególnie ceny mięsa drobiowego.

Inflacja w RPA wyniosła 6,8 proc. zamiast spodziewanych przez analityków 6,5 proc. oraz wobec celu inflacyjnego, który zawiera się w przedziale od 3 do 6 procent. Rządowi statystycy zwracają uwagę na ceny żywności, które wzrosły aż o 11 proc. W sektorze spożywczym rekordzistą jest drób. Tylko w grudniu zeszłego roku ceny drobiowego mięsa mrożonego podskoczyły o 6,4 procent.

Wzrost inflacji w RPA, a szczególnie rola drobiu w tym wzroście, jest dobrą informacją dla eksporterów mięsa drobiowego z Europy. Oznacza bowiem, że zmniejszenie dostaw ze Starego Kontynentu spowodowane częściowym zamknięciem południowoafrykańskiego rynku z powodu grypy ptaków, ma negatywne skutki dla tamtejszych konsumentów. Taka sytuacja jest szczególnie istotna w kontekście dążeń zrzeszeń drobiarskich oraz branżowych związków zawodowych do wprowadzenia w RPA ceł na mrożone mieso drobiowe z Europy.

Przypomnijmy, że według Południowoafrykańskiego Zrzeszenia Producentów Drobiu, RPA zaimportowało z Unii Europejskiej w ostatnim roku około 530 tysięcy ton mięsa drobiowego. Tymczasem zgodnie z danymi afrykańskich związków zawodowych import z Europy pokrywa około 30 – 35 procent zapotrzebowania rynku w RPA na mięso drobiowe i podroby.

powrót