top

Aktualności

Kazachstan - za saudyjskie pieniądze - chce stać się dużym eksporterem drobiu


Inwestycja o rocznej wydajności 30 tysięcy ton mięsa drobiowego powstaje w Kazachstanie. Projekt jest finansowany ze środków Al Ramez International Group z Arabii Saudyjskiej. Saudowie zapowiadają inwestowanie w kolejne przedsięwzięcia drobiarskie i rolnicze w Kazachstanie.

Inwestycja w Kazachstanie będzie kosztowała ponad 85 milionów euro. Przedsiębiorstwo, które powstanie będzie składało się z ferm drobiu, wylęgarni, odchowalni, ubojni, mieszalni pasz oraz zakładu przetwarzającego mięso w podstawowym zakresie. Arabscy inwestorzy zamierzają większą część produkcji eksportować do krajów leżących na Bliskim Wschodzie.

Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa poziom produkcji mięsa kurcząt rzeźnych w Kazachstanie wynosi obecnie 180 tys. ton rocznie. Oznacza to poziom jaki Polska osiągnęła ponad 20 lat temu. Inwestycja Al Ramez Group zwiększy w krótkim czasie potencjał produkcyjny Kazachstanu aż o 17 procent. Jeśli Saudowie zrealizują swoje zapowiedzi o kolejnych projektach Kazachstan może wkrótce stać się liczącym eksporterem drobiu.

powrót