top

Aktualności

Brazylia głównym wygranym grypy ptaków


Popyt na import mięsa drobiowego z Brazylii jest tak duży, że reprezentujące interesy tamtejszych eksporterów stowarzyszenie ABPA ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod brazylijskie firmy. Problem jest tak duży, że ABPA zaleca weryfikowanie ofert w ambasadach Brazylii.

Brazylia, która jest największym eksporterem drobiu na świecie przeżywa obecnie bardzo dobry okres. W związku z tym, że kraj ten jest wolny od grypy ptaków wiele państw decyduje się sprowadzać mięso drobiowe właśnie z Brazylii. Popyt rośnie jednak tak szybko, że pojawiła się plaga oszustw, która może podważać zaufanie do brazylijskich przedsiębiorstw. Ze zjawiskiem tym próbują walczyć organizacje reprezentujące przemysł drobiarski.

Przed dramatycznym rozwojem grypy ptaków w Azji i Europie szacowano, że w 2017 roku eksport drobiu z Brazylii wzrośnie o 5 procent do 4 mln 600 tys. ton. Teraz pojawiają się głosy, że skala wzrostu może być kilkukrotnie większa. Największymi odbiorcami mięsa z Brazylii w 2016 roku były Arabia Saudyjska, Chiny, Unia Europejska, Japonia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Teraz oprócz wzmocnienia pozycji u najważniejszych odbiorców Brazylia pojawia się w państwach gdzie jej udział był dotąd niewielki oraz zastępuje eksporterów unijnych w krajach, które nie chcą mięsa z państw walczących z grypą ptaków.

powrót