top

Aktualności

W Europie i w Polsce rosną ceny kurcząt


Średnie ceny mięsa kurcząt rzeźnych rosną w Europie od miesiąca. Wzrosty nie są duże, ale systematyczne. Poprawiająca się koniunktura w Unii Europejskiej doprowadziła też do odbicia cen w Polsce.

Przyspieszenie cenowe dotyczące tuszek brojlerów widoczne jest szczególnie na Litwie, we Włoszech oraz na Słowacji. W ostatnich dwóch tygodniach, ceny wzrosły tam odpowiednio o 10 procent, o 6,5 procent oraz o 5,5 procent. W tym samym okresie w Polsce ceny poszły w górę o niespełna jeden procent. W ostatnich dniach minionego tygodnia na rodzimym rynku można było jednak zaobserwować pewne przyspieszenie, co pozwala oczekiwać, że raport cenowy za kilka ostatnich dni powinien pokazać solidny, kilkuprocentowy wzrost.

Powodów wzrostu cen w Europie może być kilka. Najważniejsze jest to, że od maja 2016 roku ceny średnie na Starym Kontynencie nieustanie spadały, co mogło skłonić producentów do nieco ostrożniejszych wstawień i ograniczenia podaży. Istotne są także: duży spadek wartości euro w stosunku do brazylijskiego reala oraz wzrost cen brojlerów w USA, co pogorszyło konkurencyjność importu z obu Ameryk. Na rynku polskim, ważniejszy dla wsparcia wzrostu cen od sytuacji w Europie i na świecie był układ świąt w kalendarzu, który doprowadził do lokalnych kłopotów ubojni w pozyskiwaniu żywca.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz prognozuje jednak, że w najbliższym czasie ceny się ustabilizują albo nawet spadną. Szacunki te Izba opiera na informacjach z zakładów wylęgu drobiu, które przekazywały KIPDiP, że po dość umiarkowanym popycie pod koniec 2016 roku oraz na początku 2017 obecnie pracują wykorzystując swoje możliwości produkcyjne niemal w pełni.

powrót