top

Aktualności

Czy Chiny zmienią światowy rynek drobiu?


Przebieg grypy ptaków w Chinach może znacząco zmienić sytuację na światowym rynku drobiu – wynika z najnowszego raportu Rabobanku. Analitycy banku zwracają uwagę na 50 procentowy spadek cen mięsa drobiowego w Chinach oraz zmniejszenie zapotrzebowania na import drobiu z zewnątrz.

Kilkudziesięcioprocentowe spadki cen mięsa drobiowego miały miejsce w stosunkowo niewielkim okresie czasu (porównanie dotyczy okresu od początku trzeciego kwartału 2016 do lutego tego roku). Przyczyną załamania rynku jest strach konsumentów przed zarażeniem się wirusem grypy ptaków H7N9, który  w tym sezonie zimowym uśmiercił w Chinach już ponad 100 osób. Zgodnie z prognozami Rabobanku należy spodziewać się, że chiński popyt na import w najbliższym czasie będzie zmniejszony.

Jeśli  prognoza Rabobanku dotycząca mniejszego zapotrzebowania na import drobiu w Chinach się sprawdzi to najbardziej ucierpią eksporterzy brazylijscy, którzy są głównym dostawcą z zewnątrz dla Chin. To z kolei może doprowadzić do zwiększenia konkurencji na innych rynkach świata.

Chiny (razem z Hongkongiem) są największym na świecie importerem mięsa drobiowego. Rocznie sprowadza się tam z zewnątrz 1579 tys. ton drobiu. Kolejny na tej liście jest Meksyk, który importuje 871 tys. ton mięsa drobiowego.

Występujący w Chinach wirus grypy ptaków H7N9 jest innym podtypem niż najczęściej występujący w Europie wirus H5N8.

O sytuacji w Chinach dotyczącej cen drobiu w tym kraju, w związku z grypą ptaków, pisaliśmy już wcześniej http://www.kipdip.org.pl/article/id/1198

powrót