top

Aktualności

Mięso drobiowe z probówki


Firma Memphis Meats wyhodowała mięso kurczaka w warunkach in vitro. Wczoraj (15 marca 2017) w San Francisco dziennikarze i eksperci mogli spróbować dań z mięsa, które stworzono w laboratorium w oparciu o komórki macierzyste.

Firma Memphis Meats reklamuje swoje prace jako przełomowe dla osób, które nie jedzą mięsa drobiowego z powodów etycznych. Przedsiębiorstwo twierdzi, że zakończyło testy laboratoryjne i planuje rozpoczęcie masowej produkcji w roku 2021. Do tego czasu Memphis Meats będzie rozwijać technologię produkcji masowej, która ma obniżyć koszty, aby na „mięso z probówki” mogli pozwolić sobie przeciętni konsumenci. Obecnie porcja obiadowa mięsa drobiowego wyhodowanego w laboratorium to koszt około 15 tys. funtów.

Dziennikarze i specjaliści kulinarni zaproszeni do testowania dań z mięsa kurczaka z in vitro twierdzą, że serwowane dania były smaczne, soczyste i aromatyczne. Oprócz mięsa kurcząt Memphis Meats wyhodowało także mięso z kaczki. Laboratoryjna hodowla polega na izolacji komórek macierzystych kurcząt i kaczek, a następnie namnażaniu ich w specjalnych warunkach. Memphis Meats eksperymentowała wcześniej z produkcją „wołowiny z probówki”. Te eksperymenty były jednak mniej udane gdyż – w przeciwieństwie do drobiu in vitro -  wołowina smakowała raczej jak ciastko proteinowe niż mięso.

Więcej informacji można znaleźć na stronie przedsiębiorstwa: http://www.memphismeats.com

powrót