top

Aktualności

W Stanach Zjednoczonych strach przed powtórką z 2015 roku


Pojawienie się w tym roku pierwszych przypadków grypy ptaków w USA spowodowało, że tamtejsi producenci obawiają się strat i kłopotów jakie wywołał wirus w tym kraju między grudniem 2014 roku a czerwcem 2015. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące sytuacji w Stanach Zjednoczonych.

W USA, w tym roku, wykryto do tej pory dwa podtypy wirusa grypy ptaków, podtyp H7N9 oraz podtyp H5N2. Wirus H7N9 wystąpił w Lincoln County w stanie Tennessee, gdzie wybito stado rodzicielskie liczące ponad 73 tysiące ptaków. Co istotne, amerykański departament rolnictwa przekonuje, że podtyp wirusa H7N9, który potwierdzono w Lincoln County nie jest tożsamy z wirusem H7N9, który masowo zaraża ludzi w Chinach. Zdaniem amerykańskich specjalistów wirus znaleziony w USA ma inne pochodzenie. W dyskusji publicznej pojawiają się jednak głosy, że różnicowanie wirusów w ramach tego samego podtypu ma na celu przede wszystkim nie wywoływanie paniki i ochronę drobiarstwa przed stratami.

Amerykańskie władze weterynaryjne z powodu grypy ptaków zlikwidowały także stado 84 tys. indyków w stanie Wisconsin, w pobliżu miejscowości Barron. W Wisconsin potwierdzono wirusa podtypu H5N2 czyli o zdecydowanie mniejszej zjadliwości niż wirus H7N9.

Kilka dni temu pojawiła się kolejna informacja o wykryciu wirusa, ponownie w stanie Tennessee. Lokalne władze stwierdziły jednak, że kolejny przypadek nie jest zupełnie związany z poprzednim, oraz że badania potwierdziły, że nie dopuszczono do przenoszenia się wirusa między fermami.

Przypomnijmy, że firmy drobiarskie w USA jeszcze nie zdążyły w pełni odzyskać równowagi po gwałtownym przebiegu grypy ptaków w latach 2014 – 2015. Cały czas niższy jest amerykański eksport mięsa drobiowego, a producenci jaj notują zdecydowanie mniejsze zyski. Poprzednio grypa ptaków pojawiła się w Stanach Zjednoczonych między połową grudnia 2014 roku, a połową czerwca roku 2015. Wyznaczono wtedy 223 ogniska choroby w 15 stanach, zlikwidowano około 48 milionów sztuk drobiu, a koszty grypy oszacowano na miliard 600 mln dolarów. USA są drugim największym, po Brazylii, światowym eksporterem mięsa drobiowego.

powrót