top

Aktualności

Wzrośnie import drobiu z Azji do Europy?


Charoen Pokphand Foods, azjatycki gigant spożywczy, ogłosił, że kupi wszystkie akcje jednej z największych firm handlujących drobiem w Europie, brytyjskiej Westbridge Food Group - dowiedziała się Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz z agencji Nikkei. Jest to druga duża transakcja z udziałem  Charoen Pokphand Foods w Europie w ostatnich miesiącach.  Przypomnijmy, że w styczniu tajlandzki CPF ogłosił, że kupuje 33 procent udziałów w polskiej firmie SuperDrob.

CPF kupi Westbridge Food Group za około 60 mln funtów, z czego około 7 mln będzie miało wartość zadłużenie Westbridge. Brytyjska firma posiada w Europie około 100 oddziałów, z których większość ma stosowne pozwolenia na import drobiu do Unii Europejskiej. CPF chce wykorzystać te licencje, aby zwiększyć eksport do Europy ze swoich tajlandzkich zakładów. Kupno brytyjskiej firmy ma być także dla CPF sposobem na ewentualne obejście problemów związanych z Brexitem.

Charoen Pokphand Foods zbudował swoją silną pozycję na rynkach azjatyckich, głównie  tajlandzkim i chińskim. W strategii grupy coraz ważniejsze są jednak państwa rozwinięte, takie jak kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone. CPF zapowiada, że do 2020 będzie osiągać 75 procent przychodów ze sprzedaży z rynków międzynarodowych. W zeszłym roku ta wartość wyniosła 68 procent.

powrót