top

Aktualności

Pozytywne dla drobiu prognozy z sektora restauracyjnego


Mięso drobiowe powinno zwiększać swój udział w posiłkach serwowanych w restauracjach – wynika z najnowszego raportu dotyczącego trendów spożywania drobiu „2017 Center of the Plate: Poultry Consumer Trend Report”.

Autorzy raportu podkreślają, że w ostatnich kilku latach drób zwiększał swój udział w posiłkach głównie dzięki wykorzystywaniu mięsa z kurcząt nie tylko do przyrządzania obiadów, ale także śniadań. Ważnym czynnikiem wzrostowym dla rynku mięsa brojlerów jest też segment przekąsek, w którym coraz częściej pojawia się w różny sposób przygotowane, bądź dodawane, mięso kurcząt. Raport sugeruje, że w najbliższym czasie segmentem, który może rosnąć szybciej wśród drobiu może być mięso indycze. Analitycy opierają swoje założenie na  deklaracjach 39 procent konsumentów, którzy stwierdzają, że chętnie jedliby mięso indycze nie tylko „od święta”.

Z raportu wynika także, że aż 47 procent konsumentów chciałoby, aby restauracje informowały o źródle pochodzenia mięsa drobiowego. Podobna liczba klientów restauracji, bo 45 procent, oczekuje, że mięso z kurcząt będzie przyrządzane - oprócz sposobów tradycyjnych - również w formach dań etnicznych (dania egzotyczne). 38 procent respondentów życzy sobie szerszego wykorzystywania indyków w kuchniach restauracyjnych.

powrót