top

Aktualności

Rząd Korei Południowej zapowiada interwencję na rynku jaj i mięsa drobiowego


W tym sezonie występowania wirusa grypy ptaków najbardziej poszkodowanym krajem była Korea Południowa. Bezpośrednim następstwem występowania choroby jest bardzo wysoka zmienność cen mięsa drobiowego i jaj w tym kraju. Aby zastopować wzrost cen koreański rząd rozpocznie w przyszłym tygodniu wyprzedaż państwowych zapasów.

Na rynek ma trafić około 5 milionów jaj z ceną o 30 procent niższą od rynkowej. Obecnie, w Korei, jedno jajo kosztuje (w przeliczeniu na złotówki) około 88-89 groszy. Od 31 maja, przez dwa tygodnie, koreańskie władze będą sprzedawały także mięso drobiowe. Mięso z rezerw strategicznych ma być tańsze od obecnie dostępnego na rynku aż o 50 proc. Do sprzedaży trafi 2100 ton mięsa, co odpowiada dwudniowej konsumpcji wewnętrznej w Korei. O udział w rządowej interwencji rynkowej mają być także poproszone podmioty prywatne. Powinno to  zwiększyć podaż o kolejne 6 tys. ton.

W stabilizacji cen jaj w Koreii ma pomóc także import. W czerwcu do tego kraju mają trafić dostawy z Tajlandii, Danii oraz Holandii.

powrót