top

Aktualności

Prognozy cen brojlerów – aktualizacja czerwcowa


Średnia cena skupu kurcząt rzeźnych w czerwcu powinna wynieść 3 zł i 38 groszy – wynika z prognozy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. KIPDiP przypomina, że prognoza dotyczy wielkości raportowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej. Oznacza to między innymi, że na projekcje Izby składają się nie tylko ceny wolnorynkowe, ale także kontraktacyjne.

Ceny skupu kurcząt rzeźnych w dalszym  są  niskie. Wielu producentów produkuje już na granicy opłacalności. Po bardzo złej sytuacji rynkowej w kwietniu, kiedy ceny w transakcjach zawieranych poza umowami kontraktacyjnymi były na poziomach poniżej trzech złotych maj przyniósł stabilizację. Ceny na wolnym rynku znów są powyżej granicy trzech złotych za kilogram i rosną. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewła się, że średnia cena w standardzie podawanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyniesie w maju około 3 zł i 37 groszy. W rzeczywistości poziom cenowy będzie zbliżony do 3 złotych i 21 groszy. Zgodnie z prognozami Izby sytuacja hodowców brojlerów do końca sierpnia będzie dobra, i przez trzy najbliższe miesiące chów kurcząt powinien być zyskowny dla wszystkich uczestników rynku. Niestety, KIPDiP zakłada, że począwszy od połowy września rynek stopniowo będzie spadał. Wydaje się nawet, że ostatnie dwa miesiące tego roku mogą być dla branży dramatycznie złe.

Przyczyną trudnej sytuacji jest oczywiście zbyt duża podaż żywca. Nie widać jednak na razie symptomów, które pozwalałyby oczekiwać spowolnienia produkcji. Wskaźniki wyprzedzające, jakimi dla produkcji mięsa drobiowego są wylęgi piskląt i nakłady jaj wylęgowych cały czas są na rekordowych poziomach. Piskląt w ostatnich dwunastu miesiącach (od maja 2016 do kwietnia 2017) było o około pięć procent więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. Presję na ceny skupu brojlerów stwarzają także pogarszające się warunki eksportowe. Problemem jest rosnąca w siłę złotówka, która sprawia, że niektóre kierunki wywozu mięsa notują marżę na sprzedaży bliską zera albo nawet ujemną.

Ceny w następnych miesiącach, zgodnie z prognoza KIPDiP, ukształtują się następująco:  czerwiec 2017 -  3,38 zł; lipiec 2017 – 3,46 zł; sierpień 2017 – 3,44 zł; wrzesień 2017 – 3,21 zł; październik 2017 – 3,02 zł; listopad 2017 – 2,98 zł; grudzień 2017 – 2,95 zł, styczeń 2018 – 3,03.

powrót