top

Aktualności

Niepowodzenie odchodzenia od jaj klatkowych w USA


W Stanach Zjednoczonych producenci jaj alternatywnych notują straty. Powodem jest mały popyt na tego typu jaja ze strony konsumentów. Takie informacje przekazał Dolph Baker, prezes największego dostawcy jaj do sieci detalicznych w USA, firmy Cal-Maine Foods, którego cytują szeroko amerykańskie media.

Prezes Cal-Maine Foods, na branżowej konferencji stwierdził, że zgodnie z obserwacjami analityków z jego firmy „obecnie jest zdecydowanie większy popyt na jaja klatkowe w niskich cenach niż na jaja pochodzące z chowów nieklatkowych”. Zdaniem Bakera na rynku amerykańskim jest w tej chwili dużo więcej jaj alternatywnych niż wynika to z zapotrzebowania ze strony konsumentów.

W nawiązaniu do komentarzy Cal-Maine Foods pojawiły się opinie, że agresywne zwiększanie produkcji jaj nieklatkowych przez hodowców, spowodowane deklaracjami sieci handlowych i restauracyjnych o wycofywaniu jaj klatkowych z oferty, przyczyniło się do kłopotów wielu firm. Potwierdza to postępowanie firmy Cal-Maine Foods, która - według prezesa – ogranicza produkcję, aby dostosować się do popytu i poprawić wyniki finansowe. Eksperci uważają jednak, że poprawa sytuacji na rynku jaj nastąpiłaby po wyeliminowaniu z produkcji w USA od 6 do 8 milionów kur.

Jaja z systemów alternatywnych tylko w ciągu ostatniego półrocza potaniały w Stanach Zjednoczonych o około 20 procent. Zgodnie z danymi branży, 10 jaj z systemów alternatywnych kosztuje 1,25 – 1,50 dolarów więcej niż jaja klatkowe.

powrót