top

Aktualności

Putin wspiera rosyjski eksport drobiu


Rosja prowadzi zaawansowane rozmowy z Chinami dotyczące eksportu rosyjskiego mięsa drobiowego na tamtejszy rynek. W sprawie dostaw drobiu do Chin wypowiadał się nawet rosyjski prezydent - Władimir Putin.

Rosja produkuje rocznie 4,6 mln ton drobiu czyli dwukrotnie więcej niż Polska.  Nasz kraj jest jednak zdecydowanie skuteczniejszy w sprzedaży zagranicznej. Rosjanie w zeszłym roku wyeksportowali tylko około 110 tys. ton natomiast Polska około dziewięciokrotnie więcej. Rosjanie planują jednak ofensywę eksportową, w której jednym z głównych rynków zbytu mają być Chiny. W ramach tych działań rosyjski eksport ma w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat wzrosnąć pięciokrotnie.

Wypowiadając się w sprawie rosyjskich kontaktów handlowych z Chinami prezydent Rosji Władimir Putin, stwierdził, że rozmowy w sprawie rozpoczęcia rosyjskiego eksportu drobiu są właśnie finalizowane.

Polska wyeksportowała do Chin w zeszłym roku - przed wprowadzeniem restrykcji związanych z grypą ptaków – ponad 15,5 tys. ton mięsa drobiowego. Łączny eksport do Chin i Hongkongu wyniósł prawie 46 tys. ton. W sytuacji nasycenia rynku Unii Europejskiej Chiny obok RPA są postrzegane przez polskich producentów mięsa drobiowego jako rynek perspektywiczny.

powrót