top

Aktualności

USA-Chiny: zniecierpliwionych drobiarzy wspierają politycy


37 amerykańskich senatorów, z obu głównych partii politycznych, oficjalnie zwróciło się do departamentu rolnictwa USA o przyspieszenie w negocjacjach z Chinami w sprawie otwarcia chińskiego rynku na dostawy mięsa drobiowego ze Stanów Zjednoczonych – dowiedziała się Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.  Chiński rynek jest zamknięty dla Amerykanów od czasu grypy ptaków w USA w 2015 roku.

Zgodnie z międzynarodowymi standardami Chińczycy już dawno powinni zapewnić Amerykanom dostęp do swojego rynku. Od wielu miesięcy władze chińskie spowalniały jednak ten proces. Przełomem było wstępne porozumienie między prezydentami obu państw, które dotyczyło uzgodnień we wzajemnym handlu wołowiną i drobiem. Jednak mimo woli wyrażonej przez głowy krajów amerykańska branża drobiarska wciąż nie może eksportować do Chin ze względu na brak stosownych decyzji weterynaryjnych chińskich służb. Pojawiają się głosy, że powolne procedury są pretekstem do spowalniania rozpoczęcia amerykańskich dostaw. Sytuację ma zmienić interwencja polityczna amerykańskich senatorów. Ma ona unaocznić Chińczykom amerykańską determinację i powagę z jaką jest traktowana ta sprawa.

Przedstawiciele amerykańskiego przemysłu drobiarskiego twierdzą, że już zakończyły się wizyty chińskich urzędników, którzy zatwierdzali amerykańskie zakłady drobiowe do wysyłek na terytorium Chin.

Dla Amerykanów Chiny to ważny rynek. Przed wprowadzeniem zakazu, w 2014 roku, wartość mięsa drobiowego sprzedawanego przez USA do Chin wynosiła ponad 315 milionów dolarów. Szczególnie istotnym elementem eksportowym były kurze łapki, które sprzedawano do Chin za prawie 95 mln dolarów.

powrót