top

Aktualności

Straty producentów jaj w USA


Sektor jaj w Stanach Zjednoczonych cały czas ma problemy. Skalę kłopotów najlepiej obrazują wyniki finansowe jednego z największych producentów jaj na świecie firmy Cal-Maine Foods. W ostatnim roku, od czerwca 2016 do czerwca 2017, przedsiębiorstwo to zanotowało pierwszą od dziesięciu lat stratę.

Rok temu Cal-Maine Foods cieszyło się zyskiem w wysokości 316 mln dolarów. W tym roku firma zanotowała 74 mln dolarów straty. W jeszcze większym stopniu załamały się przychody przedsiębiorstwa. Przez rok spadły z poziomu 1 mld 909 mln dolarów do 1 mld 074 mln dolarów. Winne złej sytuacji producentów jaj w Stanach Zjednoczonych są ceny. Cal-Maine średniorocznie uzyskiwało ceny o 42 procent niższe niż w poprzednim dwunastomiesięcznym okresie. Sytuacja była nieco lepsza w ostatnich trzech miesiącach ponieważ spadek cen wynosił „tylko” 15,5 procent.

Presję cenową branża tłumaczy wyjątkowo dynamiczną odbudową stad po grypie ptaków w 2015 roku. Młodsze nioski mają być dodatkowo bardziej wydajne niż starsze stada, co także   zwiększa podaż jaj. Amerykańskie firmy narzekają także na słabnący pobyt ze strony przemysłu, zamienniki jaj, niekorzystne dla branży trendy konsumenckie oraz rozczarowujący eksport.

powrót