top

Aktualności

Kolejne ogniska grypy ptaków na południu Europy


Włoscy producenci drobiu nadal zmagają się z wirusem grypy ptaków atakującym drób utrzymywany na fermach towarowych. Włoskie władze weterynaryjne poinformowały wczoraj – 7 sierpnia, Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o wybuchu kolejnych trzech ognisk choroby w stadach indyków rzeźnych na północy kraju.

Z danych raportowych OIE przeanalizowanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że od połowy lipca  tego roku do początku sierpnia władze weterynaryjne we Włoszech zgłosiły już dziesięć przypadków wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków podtypu H5N8, czyli najczęściej występującego w sezonie 2016/2017 w krajach europejskich. Większość ognisk choroby została potwierdzona na fermach indyków rzeźnych, a dwa przypadki zidentyfikowano w stadach towarowych kur niosek. Wirus pojawił się do tej pory w trzech regionach leżących na północy kraju: Lombardia, Veneto, Emilia - Romagna. Wcześniejsze przypadki  wirusa HPAI u włoskich producentów drobiu  identyfikowane  były pod koniec maja tego roku.

W ostatnim czasie nowe ogniska HPAI pojawiają się w wielu regionach świata. Na początku sierpnia zgłoszono do OIE kolejne przypadki wirusa podtypu H5N8 w Republice Południowej Afryki.  

Przypominamy, że od 20 lipca 2017 r. Polska odzyskała status kraju wolnego od HPAI,  minęły bowiem trzy miesiące od wystąpienia ostatniego przypadku tej zakaźnej choroby w naszym kraju. W ostatnich dniach również Szwecja wydała oficjalne oświadczenie, że zgodnie z art. 10.4.3 Kodeksu  Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE od dnia 29 lipca 2017 r. uzyskała status państwa wolnego od grypy ptaków.

powrót