top

Aktualności

Brazylia ma kłopoty w Chinach


Chiny rozpoczęły procedurę sprawdzającą po doniesieniach lokalnych producentów drobiu  oskarżających brazylijskie firmy o stosowanie dumpingu.

Efekty śledztwa w sprzedaży drobiu poniżej cen rynkowych przez Brazylijczyków będą znane prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy. Analitycy chińskiego rynku podkreślają jednak, że samo ogłoszenie postępowania przeciw brazylijskim firmom skłoni wielu z chińskich importerów do ograniczenia zamówień z Brazylii oraz rozpoczęcia poszukiwania nowych partnerów handlowych.

W sprawie chińskiego postępowania antydumpingowego wypowiedziało się brazylijskie stowarzyszenie, które reprezentuje producentów i eksporterów drobiu. Zdaniem przedstawicieli tej organizacji chińskim producentom „trudno zrozumieć” ideę bardzo konkurencyjnej gospodarki. Stowarzyszenie twierdzi także, że tego typu postępowania są „czymś normalnym” i Brazylijczycy wyjdą z tej sprawy obronna ręką.

Roczna wartość eksportu drobiu z Brazylii do Chin przekracza miliard 230 milionów dolarów. Brazylijczycy są największym dostawcą mięsa białego do Chin, a ich udział w chińskim imporcie przekracza 50 procent.

powrót