top

Aktualności

WH Grup przejmie Moy Park?


Potwierdzają się informacje o możliwym mocnym wejściu azjatyckich inwestorów do Europy. Największą irlandzką firmę drobiarską, Moy Park, chce przejąć chiński gigant WH Group. Według  Belfast Telegraph WH Group zaoferowało za irlandzkiego producenta miliard funtów.

Firma Moy Park zatrudnia około 12 tys. osób i sprzedaje swoje wyroby głównie w Europie. Moy Park jest obecnie własnością koncernu JBS. Brazylijczycy kupili Moy Park przed dwoma laty za 1,2 mld funtów. Brazylijski gigant mięsny JBS podjął decyzję o sprzedaży irlandzkiego przedsiębiorstwa po skandalu z łapówkami dla inspektorów sanitarnych. Zmodyfikowana strategia JBS ma się koncentrować na przemyśle drobiarskim w obu Amerykach oraz prowadzić do zmniejszania poziomu zadłużenia.

Przypomnijmy, że jak informował w czerwcu tego roku Reuters  amerykański Smithfield Foods oraz jego chiński właściciel WH Group Ltd sygnalizowały, że poszukują zakładów drobiarskich, które mogłyby stać się celem do przejęcia. Nie jest więc jasne czy Chińczycy zainwestują w Moy Park bezpośrednio czy poprzez Smithfield Foods. Smithfield Foods był do tej pory skoncentrowany na produkcji mięsa wieprzowego. Chiński właściciel firmy twierdzi jednak, że celem strategicznym jest obecnie zwiększenie udziału przedsiębiorstwa w rynku mięsa drobiowego oraz wołowiny. Decyzja WH Group Ltd może oznaczać zwiększoną konkurencję na rynku mięsa drobiowego w Europie.

powrót