top

Aktualności

Ile kosztowała „afera fipronilowa”


Holenderski rząd ogłosił, że skutki „afery fipronilowej” kosztowały Holandię 33 mln euro. To znacznie niższa kwota niż podana w zeszłym tygodniu przez Holenderską Federację Rolników i Ogrodników, która szacowała straty na co najmniej 150 mln euro.

Z 33 milionów euro ogólnych kosztów 16 milionów ma być związane z niemożnością sprzedaży produktów przez holenderskich farmerów, a 17 milionów ma dotyczyć usuwania z ferm obecności fipronilu. Średnie gospodarstwo drobiarskie miało stracić w następstwie używania fipronilu między 120 tysięcy a 200 tysięcy euro. Holenderski rząd oparł swoje szacunki na wyliczeniach Wydziału Badań Ekonomicznych Uniwersytetu Wageningen. Oficjalne szacunki nie biorą pod uwagę ewentualnych strat podmiotów współpracujących z drobiarstwem oraz potencjalnych przyszłych strat w produkcji.

Przypomnijmy, że wcześniej Holenderska Federacja Rolników i Ogrodników oszacowała straty farmerów wynikające ze stosowania zabronionych insektycydów na 150 mln euro. Federacja zwróciła się do holenderskiego rządu o pomoc poszkodowanym rolnikom. Zdaniem przedstawicieli tej organizacji wiele ferm drobiu bez wsparcia może ogłosić bankructwo.

powrót