top

Aktualności

Niezwykła transakcja


Brazylijski gigant mięsny JBS, sprzedał kupione dwa lata temu przedsiębiorstwo Moy Park… samemu sobie. Moy Park to jeden z głównych graczy na rynku mięsa drobiowego w Europie.

Stroną kupującą Moy Park jest amerykański producent mięsa drobiowego Pilgrim’s Pride. Amerykańska firma jest jednak w 75 procentach własnością JBS. Brazylijczycy przejęli kontrolę nad Pilgrim’s Pride w 2009 roku. Irlandzki Moy Park był ich własnością dopiero od dwóch lat. Wtedy, przed dwoma laty, brazylijska firma kupiła irlandzkie zakłady za około półtora miliarda dolarów. Teraz, cena sprzedaży wyniosła tylko około miliard dolarów. Niezależne wyceny określają wartość Moy Park na około miliard trzysta milionów dolarów.

Finał sprawy sprzedaży Moy Park jest niemałym zaskoczeniem dla rynku, który był przekonany, że Moy Park trafi w ręce kapitału chińskiego, reprezentowanego przez WH Group. Ze względu na wielkość  i znaczenie Moy Park w Europie wielu obserwatorów spodziewało się istotnego przemeblowania na mapie drobiowej Starego Kontynentu w wypadku pojawienia się w tym przedsiębiorstwie kapitału azjatyckiego.

Irlandzki Moy Park odpowiada za około 25 procent podaży kurcząt rzeźnych będących przedmiotem sprzedaży w Europie Zachodniej. Firma zatrudnia 12 tysięcy osób.

JBS po skandalu z łapówkami dla inspektorów sanitarnych koncentruje się na przemyśle drobiarskim w obu Amerykach oraz zmniejsza poziom zadłużenia.

powrót