top

Archiwum

List otwarty do polskich rolników – hodowców zwierząt


Szanowni Państwo,

Jako producenci pasz, chcielibyśmy poinformować Państwa o konsekwencjach wejścia w życie przepisu o zakazie wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Zakaz ten zawiera Ustawa o Paszach z dnia 22 lipca 2006 i zgodnie z obowiązującym dziś stanem prawnym wchodzi on w życie 12 sierpnia 2008 r.

Stwierdzamy, że w takiej sytuacji prawnej nie będziemy w stanie dostarczać Państwu mieszanek paszowych takiej samej jakości i w takiej samej cenie, jak dotychczas.

Zdajemy sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji postawi to współpracujących z nami hodowców, którzy nie będą w stanie konkurować swymi produktami z hodowcami z innych krajów Unii Europejskiej.

Tylko bowiem polscy hodowcy zmuszeni będą do kupna drogich pasz. Natomiast producenci żywca z innych krajów UE nadal będą żywić zwierzęta paszami, zawierającymi śrutę genetycznie modyfikowaną, a tańsze mięso, wyprodukowane w ten sposób, bez żadnych ograniczeń trafi do polskiego konsumenta.

Obecnie za utrzymaniem stosowania modyfikowanej śruty sojowej przemawia jeden podstawowy argument: nie ma w Polsce surowca, który mógłby być zamiennikiem modyfikowanej śruty sojowej w paszach dla zwierząt, byłby dostępny w odpowiednich ilościach, a także pozwalał na uzyskanie mieszanek paszowych o porównywalnej jakości i cenie.

Podsumowując, mamy nadzieję, że konieczne zmiany  w ustawodawstwie zostaną wprowadzone przed 12 sierpnia 2008 r.

Z poważaniem,

Agrocentrum Sp. z o.o.
Agri Plus Sp. z o.o.
Animex-ZD S.A.
Cargill (Polska) Sp. z o.o.
Cechave Pasze Sp. z o.o.
De Heus Sp. z o.o.
Dossche Sp. z o.o.
Golpasz S.A.
Provimi-Rolimpex S.A.
WP Piast
WP Wipasz

Ogłoszenie płatne zamieszczone w dniu 24 czerwca 2008 r. w dzienniku "Rzeczpospolita".

powrót