top

Archiwum

Prezydent nie przyłoży ręki do wzrostu cen żywności i w ciągu kilku dni podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o paszach


Portal AgroTrendy opublikował tekst rozmowy z byłym wiceministrem rolnictwa – Janem Krzysztofem Ardanowskim, a obecnie doradcą prezydenta.

Ardanowski zapewnia, że rekomenduje prezydentowi podpisanie ustawy.

„Pasze GMO: prezydent nie przyłoży ręki do wzrostu cen

Jan Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta potwierdził w rozmowie z AgroTrendami, że głowa państwa podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o paszach GMO w ciągu kilku następnych dni. Ardanowski rekomenduje prezydentowi podpisanie dokumentu.

J.K. Ardanowski zaznaczył przy tym, że mimo kontrowersji wynikających ze stosowania GMO w żywieniu ludzi i zwierząt, prezydent nie przyłoży ręki do wzrostu cen żywności.

A do takich skoków cen z pewnością by doszło, gdyby zakaz stosowania pasz GMO wszedł w życie po 12 sierpnia. Pasze non-GMO są znacznie droższe, więc ich stosowanie przełożyło by się na wzrost kosztów przetwórców i producentów żywności, co w konsekwencji uderzyło by w konsumentów. Podwyżki cen żywności pochodzenia zwierzęcego mogłyby sięgnąć nawet 40 procent.

Na pytanie dlaczego prezydent nie podpisze nowelizacji przed ustawowym 5 sierpnia, by branża poczuła się pewnie i mogła zawierać kontrakty na dostawy pasz, Ardanowski odpowiedział, że zamieszanie wokół nowelizacji wynika z zaniedbań Ministerstwa Rolnictwa, a nie prezydenta. - Dlaczego branża paszowa nie naciskała na ministra rolnictwa i rząd, by projekt nowelizacji jak najszybciej trafił do Sejmu? To nie z winy prezydenta branża i przedsiębiorcy drżą teraz o swoją przyszłość - mówił J.K. Ardanowski. Przyznał, że w kancelarii prezydenta trwają analizy badające wszelkie aspekty i konsekwencje prawne wynikające z przedstawionej nowelizacji.

Ardanowski uważa jednak, że moratorium powinno dać czas na dyskusję o alternatywnych surowcach paszowych, bez GMO. Chodzi zwłaszcza o rośliny strączkowe, rzepak i mączki mięsno-kostne. Zdaniem doradcy prezydenta, Polska powinna nawet stać się czołowym postulatorem w UE przywrócenia mączek mięsno-kostnych w skarmianiu zwierząt. Zaznaczył przy tym, że ich stosowanie również musi być obostrzone odpowiednimi regulacjami, chodzi m.in. o warunek skarmiania krzyżowego mączkami.”

Magdalena Sojka – Interaktywny Portal AgroTrendy – 22 lipca 2008 r.

powrót