top

Archiwum

Wiadomości FAMMU (Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych) z dnia 1 sierpnia 2008 r. – Rynek Mięsa i Drobiu


Rosja może podnieść cło na import drobiu

Wicepremier Rosji Zubkow ogłosił, że rząd rozważa podniesienie ceł obowiązujących poza kontyngentami importowymi w sektorze drobiu. O głosach producentów, domagających się od władz podjęcia takich działań, pisaliśmy w jednym z poprzednich wydań Wiadomości. Możliwość podwyższenia ceł importowych nawet do ok. 90% pojawiła się podczas dyskusji nad sytuacją na rodzimym rynku zbóż. Według przedstawicieli Rosyjskiej Unii Drobiu, import taniego drobiu utrudnia rozwój produkcji w kraju. Premier Zubkow zapewnił, że rozumie sytuację, podkreślając, że cena importowanego drobiu wynosi 46 rubli za kg, podczas gdy koszt zakupu rodzimych produktów to wydatek rzędu 63 rubli za kg. Sprawa będzie rozpatrywana podczas posiedzenia dotyczącego poprawy współpracy między producentami rolnymi, przedsiębiorstwami przetwórstwa żywności oraz głównymi sieciami handlu. Aktualnie cło importowe jest ustalone na poziomie 60%, niemniejszym jednak niż 0,48 euro/kg.

na podst.: Thepoultrysite

 

Porozumienie odnośnie zmniejszenia przywozu drobiu z USA do Rosji

Wraz z informacją o możliwych cięciach ceł na przywóz drobiu do Rosji, pojawiły się doniesienia o uzgodnieniach w sprawie obniżenia od następnego roku kontyngentów importowych na przywóz mięsa drobiowego ze Stanów Zjednoczonych do Rosji. Ze strony Stanów Zjednoczonych Rada ds. Eksportu Drobiu i Jaj oraz rosyjski związek działających na rynku drobiu podpisali porozumienie, na podstawie którego uzgodniono, że zaproponowana zostanie rządom obu krajów redukcja amerykańskiego udziału w obowiązującym kontyngencie przywozowym do Rosji w 2009 roku (z 931,5 tys. ton do 750 tys. ton). W okresie trzech kolejnych lat obniżki będą kontynuowane. Stany Zjednoczone są największym dostawcą mięsa drobiowego na rynek rosyjski. Udział Stanów Zjednoczonych w rosyjskim kontyngencie nie może być niższy niż 75% całkowitej wielkości. Przewodniczący organizacji z USA podkreślił, że jest świadkiem zasadniczego wzrostu rodzimej produkcji w Rosji i dlatego musi zaakceptować rosyjskie realia.

na podst.: Thepoultrysite

 

Pierwsze 5 m-cy rekordowe dla amerykańskich eksporterów drobiu

Według danych zagranicznych służb rolnych (FAS/USDA), w ciągu pięciu miesięcy br. amerykańscy eksporterzy zanotowali rekordową sprzedaż mięsa drobiowego, zarówno pod względem wolumenu, jak też jego wartości. Wpływy z tytułu wysyłek mięsa kurczaków i indyków przekroczyły w omawianym okresie 1,50 mld USD, o 40% więcej niż przed rokiem. Tym samym Stany Zjednoczone odzyskały pozycję największego eksportera drobiu na świecie, wyprzedzając na tym miejscu Brazylię. Silny popyt na mięso drobiowe na świecie wpłynął również na wzrost cen eksportowych.

na podst.: Thepoultrysite

powrót