top

Archiwum

Resort rolnictwa ocenił aktualną sytuację na rynku surowców rolnych


"Resort rolnictwa: Import obniża ceny zbóż

Import obniża ceny zbóż, które w pierwszym tygodniu sierpnia nadal taniały – wynika z informacji resortu rolnictwa. W dniach 04 – 10 sierpnia pszenica konsumpcyjna skupowana była przeciętnie po 609 zł/t, tj. o 4,7 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie za zboże to płacono o ponad 24 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o ok. 5 proc. mniej niż przed rokiem.

Cena żyta konsumpcyjnego w ciągu tygodnia obniżyła się o 3,9 proc. Za ziarno to średnio w kraju uzyskiwano 507 zł/t, tj. o prawie 32 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 9 proc. mniej niż przed rokiem.

Tanieje również jęczmień paszowy. W dniach 04 – 10 sierpnia płacono za niego średnio 537 zł/t, tj. o 0,5 proc. mniej niż przed tygodniem, o 12 proc. mniej niż przed miesiącem i o blisko 3 proc. mniej niż w analogicznym tygodniu 2007 roku.

"W niektórych województwach (kujawsko – pomorskie, łódzkie, opolskie, śląskie małopolskie, a także lubuskie i świętokrzyskie) żniwa są na ukończeniu. W wyniku niekorzystnych warunków pogodowych najmniej zaawansowane są zbiory zbóż w woj.: warmińsko – mazurskim i pomorskim. W całym kraju wysokie zaawansowanie występuje w zbiorach zbóż ozimych, jednak dostawy do skupu wciąż są niewielkie. Podaż zbóż jest uzupełniana tańszym od krajowego zbożem importowanym z Węgier, Słowacji i Niemiec, co wpływa również na spadek cen krajowych" – napisano.

W pierwszym tygodniu sierpnia ceny skupu trzody chlewnej spadły, bydła wzrosły, a drobiu pozostały praktycznie na niezmienionym poziomie.

Według danych ministerstwa rolnictwa, za żywiec wieprzowy dostawcy otrzymywali średnio 4,61 zł/kg (bez VAT), tj. o 0,8 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Było to jednak o prawie 5 proc. więcej niż przed miesiącem i o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wahają się ceny skupu żywca wołowego. W analizowanym okresie płacono za niego 4,09 zł/kg (bez VAT), tj. o 1,6 proc. więcej niż tydzień wcześniej, o 1,2 proc. mniej niż przed miesiącem i podobnie jak przed rokiem.

Kurczęta typu brojler, tak jak w poprzednim tygodniu, skupowano przeciętnie po 3,27 zł/kg (bez VAT), tj. o 0,3 proc. drożej niż przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku kurczęta potaniały o ponad 1 proc.

Indyki sprzedawano po 3,99 zł/kg (bez VAT) wobec 4,00 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena ta była o blisko 8 proc. niższa niż przed miesiącem i o ponad 12 proc. niższa niż rok wcześniej.

Po znaczącym spadku w poprzednim tygodniu, w analizowanym okresie ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły o 3,7 proc., tj. do 7,56 zł/kg (bez VAT). Były one jednak o 1,6 proc. niższe niż przed miesiącem i o ponad 43 proc. niższe niż w analogicznym tygodniu 2007 r."

Źródło ppr.pl na podstawie PAP

powrót