top

Archiwum

Wiadomości FAMMU (Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych) – Rynek Mięsa i Drobiu z 22 sierpnia 2008 r.


Handel drobiem w Hiszpanii coraz większy od początku roku

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. Hiszpania sprowadziła ok. 20,5 tys. ton mrożonego mięsa kurczaków. W analogicznym okresie ub. roku wolumen importu tych produktów był niższy i wyniósł 18 tys. ton. Silny wzrost miał miejsce w przypadku mrożonych elementów sprowadzanych do Hiszpanii z Brazylii. W gronie państw członkowskich Unii Europejskiej największym dostawcą do Hiszpanii była Wlk. Brytania, która wysłała jednak pod względem ilościowym mniej produktów niż rok wcześniej. Oprócz mrożonych produktów, w omawianym okresie Hiszpanie sprowadzili również zdecydowanie więcej świeżego mięsa kurczaków, głównie za sprawą dostaw z Włoch, wysyłających o ponad 2 tys. ton więcej niż w okresie styczeń – kwiecień 2007 roku. W porównaniu do ub. roku podniósł się również eksport z Hiszpanii, w szczególności w segmencie całych ptaków. Coraz istotniejszym rynkiem zbytu staje się Hongkong.

na podst.: AgraNet

 

Gwałtowny wzrost eksportu kurczaków z Brazylii

W okresie ostatnich miesięcy wyraźnie wzrósł eksport mięsa kurczaków z Brazylii, która jest potentatem w światowym handlu tymi produktami. Według niemieckiej agencji rynkowo – cenowej ZMP, w pierwszej połowie 2008 roku wysłanych zostało 1,65 mln ton mięsa, co w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku stanowiło wielkość o ponad 13% wyższą. W całkowitym wolumenie eksportowym 60% stanowiło mrożone mięso kurczaków, w tym 206 tys. ton mrożonych elementów zostało wysłanych do Hongkongu (wzrost o 1/4 wobec pierwszej połowy 2007 roku). W podobnym stopniu podniosła się sprzedaż do Japonii do ok. 190 tys. ton. Generalnie eksport do państw członkowskich Unii Europejskiej wykazywał w omawianym czasie spadek, chociaż przedstawiane dane nie obejmują solonego mięsa, w przypadku którego mógł nastąpić dosyć istotny wzrost. Z kolei do głównych odbiorców brazylijskich mrożonych produktów należała Wenezuela (wzrost o 85% na przestrzeni roku), która wyprzedziła na tej pozycji Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt.

na podst.: AgraNet

 

Brazylia zawiera umowę z Indiami w sprawie większego eksportu kurczaków

Brazylia podpisała umowę z Indiami obejmującą eksport nieprzetworzonego mięsa drobiowego, który może potencjalnie osiągnąć poziom 300 tys. ton w ciągu pierwszego roku obowiązywania porozumienia. Według brazylijskiego związku producentów i eksporterów kurczaków (ABEF), skutkiem zawarcia umowy może być wysunięcie się Indii na pozycję pierwszego najważniejszego odbiorcy tych produktów z Brazylii, wyprzedzając Rosję, która sprowadziła w ub. roku 194 tys. ton mięsa od południowoamerykańskiego giganta. Jeśli plany ekspansji eksportowej powiodą się, wówczas wysyłki do Indii stanowić będą aż 10% całkowitego eksportu tych produktów. W oświadczeniu brazylijskie ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że większość mieszkańców Indii to Hindusi, którzy nie jedzą wołowiny. W związku z tym stanowi to potencjalnie sprzyjający rynek dla rozwoju eksportu mięsa drobiowego. Zapotrzebowanie na przywóz drobiu do Indii wzrosło wraz z wybuchem epidemii ptasiej grypy.

na podst.: Reuters

powrót