top

Archiwum

Zakaz importu drobiu z Wietnamu i Tajlandii


Epidemia ptasiej grypy rozszerza się.

 

Od północy w poniedziałek obowiązuje w Polsce zakaz importu niektórych gatunków drobiu, jaj i przetworów pochodzących z Tajlandii i Wietnamu – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. Już w ubiegłym tygodniu Unia Europejska, a także wiele innych krajów ogłosiło podobne decyzje.

 

Jak podaje w komunikacie główny lekarz weterynarii, zakaz importu do Polski (a także przewozu przez jej terytorium) obejmuje ; drób żywy, w tym strusie oraz inne gatunki ptaków domowych i dzikich; jaja wylęgowe drobiu, w tym strusi oraz innych ptaków domowych i dzikich; jaja konsumpcyjne drobiu, w tym strusi; mięso drobiu oraz podroby drobiowe, w tym strusi; przetwory z mięsa drobiowego, w tym także z mięsa z mięsa strusi; wszystkie surowce niejadalne pochodzące od drobiu, w tym strusi oraz innych ptaków domowych i dzikich.


Polska jest importerem drobiu z wielu państw, również azjatyckich. W 2003 r. (dane za 10 miesięcy) sprowadzono w sumie blisko 18 tys. ton za 35,74 mln USD – wynika z danych FAMMU/FAPA. Z tego w Tajlandii zakupiono mięso drobiowe wartości 952 tys. USD.


Ptasia grypa to zwierzęcy rodzaj grypy. Występuje w różnych odmianach, od łagodnej aż po śmiertelną. Rozprzestrzenia się w powietrzu i w nawozie.


W Wietnamie i w Tajlandii zmarło ostatnio na ptasią grypę siedem osób. W Bangkoku potwierdzono, że wirus ptasiej grypy spowodował śmierć sześcioletniego chłopca – zarażone są kolejne trzy osoby.


W Tajlandii, gdzie epidemia ptasiej grypy zaatakowała fermy hodowlane już w dziesięciu prowincjach, obrońcy praw zwierząt zaprotestowali w poniedziałek przeciwko metodom stosowanym przy likwidacji zarażonych stad. Telewizja pokazała, jak jeszcze żywe kurczaki, zapakowane do toreb, są miażdżone i spychane przez buldożery do dołów zasypywanych wapnem.

A.S.

Rzeczpospolita – 27 styczeń 2004 r.

powrót