top

Archiwum

EFSA (Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności) uaktualnia informacje o ptasiej grypie i bezpieczeństwie żywności


„Stwierdzenie obecności ptasiej grypy H5N1 w Europie wywołało społeczne zainteresowanie tym wirusem, ze względu na bezpieczeństwo spożywania produktów drobiarskich i jaj. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zawiadamia, że nie ma żadnych podstaw aby sądzić, że ptasia grypa może przenosić się na człowieka poprzez konsumpcję żywności, także mięsa drobiowego i jaj. EFSA dodatkowo potwierdza, że nie powinno to powodować zmian w podejściu do bezpieczeństwa żywności i radzi aby produkty drobiarskie prawidłowo gotować w celu ochrony konsumentów przed możliwym ryzykiem skażenia.

EFSA zawiadamia, że nie ma żadnych epidemiologicznych dowodów sugerujących, że ptasia grypa (AI) – zakaźna choroba działająca głównie na ptaki – może być przenoszona na ludzi poprzez żywność. Jednakże, ze względu na rozwój sytuacji, Naukowy Zespół ds. Zagrożeń Biologicznych (BIOHAZ) przy EFSA prowadzi stałe badania w tej sprawie. EFSA zgadza się z radami organizacji zajmujących się zdrowiem, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Europejskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji przed Chorobami (ECDC) i wskazuje, że najbardziej prawdopodobna droga zarażania się ludzi wirusem ptasiej grypy H5N1 następuje poprzez bliski kontakt człowieka z zainfekowanym żywym drobiem, a nie poprzez konsumpcję drobiu i jaj.

Do tej pory w Unii Europejskiej nie wykryto obecności H5N1 w komercyjnym utrzymywaniu drobiu. Zapobiegawczo, EFSA radzi aby w celu uniknięcia ryzyka zatrucia Salmonellą i innymi organizmami, dokładnie gotować mięso drobiowe i jaja. Póki co jest mało prawdopodobne aby H5N1 mógł przejść na człowieka poprzez surowe mięso czy jaja, ale aby wyeliminować potencjalne ryzyko należy żywność prawidłowo gotować aby inaktywować wirus.”

Źródło: Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności

26 października 2005 r.

Taką samą opinię w tej sprawie wyraziła Komisja Europejska.

W świetle tych informacji, błędne jest zalecenie: „Jajka powinny więc na wszelki wypadek być gotowane przez trzydzieści minut”, zamieszczone w artykule: „Drobiarze boją się paniki”, opublikowanym przez „Rzeczpospolitą” w dniu 27 października 2005 r.

Nie ma żadnych naukowych podstaw, aby w związku z zagrożeniem ptasią grypą, jaja na twardo należało gotować dłużej niż robi się zwykle.

powrót