top

Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ JAJA 2011' - 14 października.


„Nie ma  w przyrodzie drugiego, bardziej doskonałego surowca  spożywczego niż jaja” (prof. dr hab. T. Trziszka)

Światowy Dzień Jaja to promocja spożywania jaj, organizowana już od prawie 20 lat, zawsze w drugi piątek października. W promocję zaangażowani są producenci jaj i przetworów z jaj, organizacje branżowe oraz firmy zajmujące się pakowaniem   i dystrybucją jaj.

Jaja to niezwykła żywność: niedroga, trwała, znakomicie opakowana przez naturę i wielofunkcyjna, używana w najbardziej wyśmienitych przepisach, prosta w gotowaniu.
Jajka są najprostszym kompletnym pokarmem, niezwykle pożywnym i tak uniwersalnym, że można z nich przyrządzać zarówno szybkie posiłki, jak i wykwintne dania.

Opinia Michela Roux, jednego z najlepszych szefów kuchni, autora książki „Jajka” (Wydawnictwo Bellona, 2007 r.):
„Poważam jajka za ich unikalne właściwości, ujawniające się we wszystkich formach przyrządzania. Moim zdaniem jajka są niedoceniane, zawsze w cieniu drogich, luksusowych składników. Pomyślałem zatem, że czas napisać książkę o tym niezwykle delikatnym i wartościowym pokarmie, żeby oddać mu należny hołd”.

Pomysłodawcą i koordynatorem tych obchodów jest Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC – International Egg Commission, www.internationalegg.com ).
Międzynarodowa Komisja ds. Jaj opracowała listę 12 powodów, dla których warto spożywać jaja: http://www.kipdip.org.pl/kat/id/21 .


powrót