top

Aktualności

Jedzcie jaja na śniadanie, na obiad, na kolację!


Profesor Tadeusz Trziszka* „nawraca” naród w mediach na spożywanie jaj.
Konsumenci powinni się zapoznać z naukowymi argumentami przedstawionymi przez Profesora w:
- artykule opublikowanym w Gazecie Wyborczej – Dział Nauka EKSTRA (6.04.2012 r.) - http://wyborcza.pl/1,75476,11493479,Jedzcie_jaja__Na_sniadanie__na_obiad__na_kolacje.html
- audycji Radia ZET, pt. „Prawdy i mity o jajkach” (6.04.2012 r.) -
http://wiadomosci.radiozet.pl/Nauka/Wiadomosci/Prawdy-i-mity-o-jajkach

Profesor Trziszka zajmujący się zdrowotnymi właściwościami jaj apeluje do konsumentów:
„Jedzmy więcej jajek, co najmniej dwa dziennie! Bo choć cholesterol w Polsce to prawie wróg publiczny, wbrew utartej opinii, jaja jego poziomu nie podnoszą. „

„Polska jest jednym z ostatnich bastionów strachu przed cholesterolem.”

„Fobia cholesterolowa nakręcała się bez naukowego uzasadnienia i miała jedną pozytywną stronę: przyspieszyła i rozszerzyła zaawansowane badania za duże pieniądze, które pokazały kilka argumentów.”

Wyniki tych badań wykazały, „że głównym sprawcą zła nie jest cholesterol z jaj, tylko ten, który wytwarzamy sami w wątrobie. Produkujemy go codziennie mniej więcej tyle, ile znajduje się w 15 jajach.”

„Lansowane kiedyś przekonanie, że można jeść nie więcej niż dwa – trzy jaja na tydzień, zostało na Zachodzie definitywne odesłane do lamusa.
Two Egg everyday  is OK – dwa jaja codziennie są OK – stwierdzono w 1998 roku w Atlancie na konferencji poświęconej jajom. I nie było to bynajmniej hasło marketingowe drobiarzy, tylko fakt poparty rzetelnymi badaniami
”.

Profesor Trziszka wyjaśnił zwolennikom wolnego wybiegu i przyzagrodowej produkcji jaj:
„Nie mitologizowałbym jaja z zagrody. Wiejskie kury mają co prawda lepszy dostęp do związków mineralnych, ale przy okazji do bakterii, wirusów i toksyn. Kura jest dotknięta allotrofagią, czyli zeżre prawie wszystko, co znajdzie w zasięgu dzioba. To nieszczęsne zwierze wszystkożerne, co nawet olejem napędowym czy sztucznym nawozem nie pogardzi. Bywa, że Wiejska kura łazi po oborniku przy ruchliwych drogach. Robiliśmy we Wrocławiu badania, które potwierdziły kumulację metali ciężkich w jajach od wiejskich kur. Z kurą fermową nie ma tego problemu.”

*Prof. Tadeusz Trziszka jest kierownikiem Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jest inicjatorem naukowego projektu Ovocura. Informacje o projekcie na naszych stronach internetowych w artykułach:
-  strona
www.jedzmyjaja.pl -„Jaja surowcem do produkcji cennych bioaktywnych substancji”- http://www.jedzmyjaja.pl/index2.php
- strona główna
www.kipdip.org.pl -"Najzdrowsze jaja na świecie" – http://www.kipdip.org.pl/article/id/548
Profesor jest autorem opinii „Nie ma w przyrodzie bardziej doskonałego surowca niż jaja” -
http://www.jedzmyjaja.pl/index2.php .

powrót