top

Aktualności

Cała prawda o fermowych jajach tylko w poważnych mediach.


Przed świętami Wielkanocnymi prestiżowe media, między innymi, Gazeta Wyborcza, TVP, Radio ZET, Radio TOK FM, wyjaśniły jakie są prawdziwe przyczyny destabilizacji rynku jaj, niewystarczającej podaży i wzrostu cen. 

Przedstawiciele Izby w tym okresie wielokrotnie przedstawiali w mediach stanowisko producentów jaj, odpowiadając na pytania dziennikarzy: Kto wykreował obecne ceny jaj? Kto jest winien destabilizacji rynku jaj? Do kogo zgłaszać pretensje? 
 
"Oświadczenie Krajowej Izby w sprawie przyczyn wzrostu cen jaj" pojawiło się do 29 marca br. w internecie co najmniej 70 razy (wyniki badań niezależnego Instytutu Monitorowania Mediów).
Oświadczenie to spowodowało, że wiele mediów starało się wyjaśnić swoim odbiorcom kto ma rację w konflikcie pomiędzy ekologami, a producentami jaj?
Udało się przedstawić dowody, że winni są obrońcy zwierząt i ekolodzy.
 
Przedstawiciele Izby zostali zaproszeni i uczestniczyli, między innymi, w następujących audycjach telewizyjnych:
 - Piotr Lisiecki - TVP 1 - program ekonomiczny "Kto za to zapłaci ? (3.04.2012 r.)   - 
http://www.tvp.pl/publicystyka/ekonomia-i-gospodarka/kto-za-to-zaplaci/wideo/03042012-2215/6733687
 - Joanna Chinalska - TVP 1 "Wiadomości" główne wydanie - godz. 19.30 w dniu 6 kwietnia 2012 r. Felieton: "Kurnik pięciogwiazdkowy" - http://tvp.info/wiadomosci/wideo/05042012-1930/6759771

W programach tych wykazano, że :
- wartość odżywcza jaj nie zależy od systemu utrzymania kur, a wyłącznie od kontrolowanego żywienia kur.
- fermowe jaja (kod 3) mają przewagę jakościową nad jajami z wolnowybiegowego chowu i ekologicznej produkcji.
 
Pokazano nowe fermy dostosowane do unijnych wymagań dobrostanu,  przedstawiono wysokość kosztów tych inwestycji, wzrost kosztów produkcji i wpływ tych kosztów na ceny jaj.
Programy zrodziły wątpliwości, czy warto kupować jaja z ekologicznej produkcji, skoro nawet przedstawicielka firmy certyfikującej żywność przyznała, że nie da się odróżnić jaj z poszczególnych systemów chowu, jeśli nie są oznakowane.
 
Tadeusz Mosz - autor programu "Kto za to zapłaci ?" w swoim drugim stałym programie ekonomicznym " EKG" (Radio TOKFM 10.04.2012 r.) podsumował następująco program dotyczący cen jaj  z 3.04.2012 r. i oświadczył:
 " Skoro jaja z produkcji ekologicznej nie mają wyższej wartości odżywczej, co potwierdził ekspert od produkcji ekologicznej, a kontrola obejmuje tylko proces produkcji, a nie "zawartość jaj", to będę kupował tylko tańsze jaja."   -
http://www.tok.fm/TOKFM/0,88712.html
 
W audycjach tych pokazano prawdziwy obraz intensywnej produkcji jaj.
W tym samym czasie inne media,  (między innymi, Interia.pl, Gazeta.pl, Echo Miasta Kielce, Weranda Country), na wyraźne zamówienie organizacji Klub Gaja i Fundacji Viva,  przedstawiały fałszywy obraz polskich ferm i nadal usiłowały dyskryminować jaja z intensywnych systemów produkcji.

Artykuły w ww. mediach są coraz mniej przekonywujące, zwłaszcza, że przed Wielkanocą głos zabrał Profesor Tadeusz Trziszka.
Wywiad z tym najwybitniejszym " jajologiem" opublikowała Gazeta Wyborcza (6.04.2012 r.), pt.  Jedzcie jaja ! Na śniadanie, na obiad, na kolację.   -
http://wyborcza.pl/1,75476,11493479,Jedzcie_jaja__Na_sniadanie__na_obiad__na_kolacje.htm
Wywiad z Pofesorem Trziszką wyemitowało także Radio ZET pt.  "Prawdy i mity o jajkach" (6.04.2012)  http://wiadomosci.radiozet.pl/Nauka/Wiadomosci/Prawdy-i-mity-o-jajkach

Cytaty z tych dwóch wywiadów zamieściliśmy na naszej stronie internetowej w artykule pt. Jedzcie jaja, na śniadanie, na obiad, na kolację ! (10.04.2012)
http://www.kipdip.org.pl/article/id/693
 
 

powrót