top

Aktualności

UE dopuściła do sprzedaży kolejną odmianę soi GMO


Komisja Europejska dopuściła do sprzedaży na terenie UE kolejną odmianę soi genetycznie modyfikowanej MON87701 - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA/FAMMU). Jest to odmiana wyprodukowana przez amerykański koncern Monsanto.

Wydana w końcu czerwca zgoda KE obejmuje stosowanie tej odmiany m. in. w żywności, paszy (indywidualnie oraz jako dodatek), ale nie dotyczy uprawy.

Wcześniej Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) określił tę soję, jako bezpieczną dla ludzi i zwierząt.

Posiadacz zezwolenia (firma Monsanto) jest zobligowany do składania corocznych sprawozdań z realizacji działań przewidywanych w monitorowaniu skutków dla środowiska. Odmiana soi genetycznie modyfikowanej MON87701 została wprowadzona do unijnego rejestru genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy.

Zezwolenie na obrót będzie obowiązywało przez 10 lat.

Obecnie w polskim parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o paszach. Jest to poselski projekt przygotowany przez klub PO. Zakłada ona wydłużenie moratorium na zakaz stosowania takich pasz do 1 stycznia 2017 roku. Stosowanie organizmów modyfikowanych genetycznie ma w naszym kraju wielu przeciwników. Także rząd jest przeciwny GMO. Jednak w opinii wielu ekspertów, aktualnie nie da się całkowicie wyeliminować soi GMO z żywienia zwierząt. Polska importuje rocznie ok. 2 mln ton takiej soi.

Źródło: PAP


Więcej o pracach nad nowelizacją ustawy o paszach w artykułach na stronie Krajowej Izby:

- „Zakaz pasz GMO należy znieść. Tak uważa MSZ” (9.07.2012 r.) - http://www.kipdip.org.pl/article/id/720
- „Dyskusja w Sejmie nad projektem zmiany ustawy o paszach. FAKTY kontra MITOM głoszonym przez przeciwników GMO” (6.07.2012 r.) -
http://www.kipdip.org.pl/article/id/719
- „17 posiedzenie Sejmu RP - debata na temat pasz GMO” (2.07.2012 r.) - 
http://www.kipdip.org.pl/article/id/718

powrót