top

Aktualności

Lobbing dla importu do Polski produktów żywnościowych, ograniczenia krajowej produkcji i drastycznego wzrostu cen żywności.


Lobbing w tych sprawach  prowadzi  Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC),  organizując akcje protestacyjne przeciwko uchwalonej przez sejm ustawie w sprawie odroczenia o 4 lata zakazu pasz GMO.
Posługując się fałszywymi argumentami, przedstawicielka  tej organizacji nawołuje w mediach do wywierania społecznej presji  na Prezydenta PR , aby zawetował tę ustawę .  „ Przegraliśmy ustawę o paszach w sejmie i senacie, zostało nam tylko weto prezydenta.” .   Mity o rzekomej szkodliwości pasz GMO musiały przegrać  z faktami (wyniki badań naukowych,  niezgodność zakazu z prawem unijnym).
Przegrana miała miejsce  w Sejmie 13 lipca 2012 r., a w Senacie 3.08.2012 r.
Gotowy tekst listu - apelu do prezydenta o zawetowanie ustawy o paszach publikuje dzisiaj Pierwszy Portal  Rolny.   -
http://www.ppr.pl/artykul-zostalo-nam-tylko-veto-prezydenta-rp-171192.php .

Szczegółowe informacje w artykułach na stronie Krajowej Izby:
- „17 posiedzenie Sejmu RP – debata na temat pasz GMO.” (2.07.2012 r.) http://www.kipdip.org.pl/article/id/718 .
- „Fakty przeciw Mitom głoszonym w sejmie przez przeciwników GMO”  (6.07.2012 r.)  http://www.kipdip.org.pl/article/id/719.
- „Sejm uznał  racje gospodarcze w sprawie GMO.” (16.07.2012 r.)  http://www.kipdip.org.pl/article/id/725 .

Zgodnie z  Konstytucją  RP Prezydent ma czas do 3 września  2012 r. na podjęcie decyzji – podpisanie bądź  zawetowanie ustawy.
Podobną presję pseudoekolodzy  bezskutecznie usiłowali  w 2008 r. wywrzeć na ówczesnym Prezydencie RP.  
Czy Polskę stać na taką niepotrzebną powtórkę z historii, opisaną 17 lipca 2008 r. przez redaktor Krystynę Naszkowską w artykule: „Los polskiego drobiu w rękach prezydenta „ (Gazeta Wyborcza) http://www.kipdip.org.pl/article/id/193.
Wówczas sytuacja była jeszcze bardziej napięta, bo  do wejścia w życie zakazu były tylko trzy tygodnie. W archiwum Krajowej Izby  jest artykuł  (23.07.2008 r.) http://www.kipdip.org.pl/article/id/194 zawierający wypowiedź Jana Krzysztofa  Ardanowskiego,  doradcy ówczesnego  prezydenta. http://www.kipdip.org.pl/article/id/194.

Doradca ten  potwierdził  22.07.2008 r. w  mediach,  że głowa państwa podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o paszach GMO w ciągu kilku następnych dni. Ardanowski rekomenduje prezydentowi podpisanie dokumentu.  J.K. Ardanowski zaznaczył przy tym, że mimo kontrowersji wynikających ze stosowania GMO w żywieniu ludzi i zwierząt, prezydent nie przyłoży ręki do wzrostu cen żywności.

Komentarz własny KIPDiP
 
powrót