top

Archiwum

Niemcy zmieniają termin wycofania tradycyjnych klatek dla kur nieśnych


FAMMU/FAPA poinformowała w dniu 12 maja 2006 r., na podstawie AgraNet, że Niemiecki rząd federalny podjął decyzję o unieważnieniu przepisów, wydanych przez poprzednie władze, a dotyczących całkowitego zakazu użytkowania od 1 stycznia 2007 r. tradycyjnych klatek dla kur nieśnych.

Przepisy niemieckie, przeforsowane przez minister rolnictwa Renate Künast, były znacznie ostrzejsze niż w unijnej dyrektywie Nr 74/99 w sprawie norm ochronnych kur nieśnych, która zobowiązuje kraje członkowskie do wymiany tych klatek od 1 stycznia 2012 roku.

„Ministrowie zgodzili się na propozycję wyższej izby parlamentu – Bundesrat, aby zmodyfikować obowiązujące ustawodawstwo w taki sposób, że klatki bateryjne zastąpione zostałyby małymi ptaszarniami, w których utrzymywane byłyby grupy ptaków. Aby ułatwić przejście z systemów bateryjnych, końcowy termin na przestawienie produkcji zostanie wydłużony do 2008r. Konstrukcje te, zostały wskazane po konsultacjach z niemiecką unią farmerów (DBV), mogą pomieścić 35-50 kur, zapewniając każdej z nich przynajmniej 800 cm2 przestrzeni (w porównaniu do 550 cm2 w klatkach bateryjnych). Klatka musi mieć również wysokość minimalnie 60 cm (50 cm w klatkach bateryjnych), a każda kura będzie posiadać grzędę oraz poidło.”

powrót